Úvod / Informace / Popis, výskyt a imitace nejznámějších drahokamů / Perly
Index lomu: 1,53 – 1,69
Hustota: 2,66 – 2,76 g/cm3
Mohsova stupnice tvrdosti: 2,5 – 4,5
Perly jsou jedním z mála šperkařského materiálu, který je tvořen živými organismy. Perly jsou složeny z uhličitanu vápenatého ve formě aragonitu a organické látky conchiolin, které se hromadí v soustředných vrstvách. Díky nízké tvrdosti se jedná o velice citlivý a křehký materiál.
99% perel na trhu jsou perly kultivované, tzn. pěstovány, a to tak, že se vloží cizí látka (jádro – nukleus) dovnitř ústřice nebo slávky a tato nukleus je obalována perletí. Existují perly sladkovodní a mořské.
Perly Akoya: přirozeně se vyskytují v bílé, ale i jiných barvách (i černé a velmi tmavě modré). sPochází z Japonska a Číny. Mají kulatý tvar a zrcadlový, téměř kovový lesk.
Bílé Jihomořské perly: většinou pocházejí ze západního pobřeží Austrálie. Zlaté Jihomořské perly pocházejí z Filipín a Indonésie. Tyto perly jsou ceněny pro svou velikost, pravidelný tvar a proto, že je jich nedostatek.
Tahitské perly „Černé perly“ pochází z ostrovů ve Francouzské Polynésii. Mají různé barvy, často přechody barev: ze zelené na modrou, červenou, zlatou, stříbřitou a černou. Na trhu se objevily až v roce 1900.
Největší produkce kultivovaných perel je v Číně, díky tomu perly výrazně ztratily na ceně.
Nejhojnější a cenově nejdostupnější jsou sladkovodní perly. Sladkovodní perlorodky mohou produkovat až 50 perel v jediné lastuře (mořské pouze jednu až tři). Sladkovodní perly se přirozeně vyskytují nejčastěji v bílé barvě, výrazně vzácněji i v broskvové, růžové, fialové, a dokonce někdy brčálové a modré. Sladkovodní perly jsou méně žádané, hlavně pro širokou dostupnost a kvůli zvyku tvořit nežádoucí, nepravidelné tvary (skutečně kvalitní materiál je poměrně vzácný a náležitě hodnotný).
mimo klasické barvení či bělení se perly ozařují, potahují barevným plastem a poměrně časté je i leštění povrchu. Dá se říci, že blíže nespecifikované perly jsou sladkovodní a dobarvované. Což platí i pro perly bílé, které se téměř automaticky bělí do jednotného odstínu. Techniky barvení jsou na velmi vysoké úrovni a v mnoha případech je lze odhalit až komplexními testy v laboratoři. Imitace jsou také poměrně časté. Skleněné, porcelánové a plastové se dají odhalit poměrně jednoduše. Velmi časté jsou i tzv. SHELL perly. Jedná se o umělý KORÁLEK vytvořený slepením drcené perleťoviny (často ve vrstvách, které po rozbití připomínají přírodní perly), která je následně vytvarována, vyleštěna a obarvena (a velmi často prodávána jako „Jihomořská/Tahitská“ Shell perla).
Všechny procesy upravující kvalitu, barvu nebo čistotu odhalí kvalifikovaný pracovník v gemologické laboratoři především pomocí mikroskopu. Pokud není kupující upozorněn na tyto úpravy snižující cenu drahokamu nebo není-li tato informace uvedena v certifikátu, dopouští se prodávající podvodného jednání.