Popis, výskyt a imitace diamantů

Máte dotaz? +420 774 764 881

Úvod / Informace / Popis, výskyt a imitace diamantů

Popis, výskyt a imitace diamantů

Vše o diamantech

Věděli jste, že diamant je složením čistý uhlík? A že se tvoří více než 150 km pod zemských povrchem? Než matička Země vytvoří, byť jen jeden takový skvost, je k tomu potřeba několik přírodních procesů.

 

Vznik diamantu

Diamanty vznikají v horním zemském plášti v průběhu sopečných erupcí, v hloubce větší než 150 km, při tlaku 40-50 Kbar a při teplotě mezi 1000-1700 °C. A to ještě za předpokladu rychlého zchlazení při průniku magmatu k povrchu. Jen tehdy dojde ke krystalizaci diamantu. V jiném případě vzniká tuha, nebo se uhlík změní na kysličník uhličitý.

Někdy můžeme diamanty najít nahromaděné v druhotných ložiskách, kterým se říká diamantonosné písky a štěrky. Zpravidla je tady transportuje voda, vítr nebo jiný erozní činitel potom, co se uvolnili z magmatické horniny.

Nejvíce diamantových ložisek se vyskytuje v jižní Africe, Rusku, Austrálii, Kongu, Botswaně a Kanadě.  

 

Specifika diamantů

Zařazení v systému prvků Čistý uhlík C
Soustava Krychlová
Tvrdost na Mohsově stupnici 10
Štěpnost Perfektní
Hustota D=3,52 g/cm3
Lom světla 2,417
Barvy Bezbarvý, žlutý, hnědý, zelený, modrý, růžový, černý.

 

Hodnocení kvality diamantů

GIA (Gemological Institute of America) vytvořil první a celosvětově uznávaný standard pro popis diamantů, který je označován jako 4C:

V současnosti je tento standard celosvětovou univerzální metodou pro posuzování kvality a ceny jakéhokoliv diamantu.

Chcete se dovědět více o kvalitě diamantů? Přečtěte si Hodnocení diamantů.

 

Mohsova stupnice tvrdosti

Neměcký minerolog Friedrich Mohs vytvořil v 19. století základní stupnici tvrdosti, která je v současné době standard po celém světě. Nazýváme ji Mohsovou stupnicí tvrdosti (1-10). Ostrými hranami minerálů se „rýpe“ do zkoumaného drahokamu, čímž se zjistí jeho relativní tvrdost.

O diamantech je známo, že patří k nejtvrdím materiálům na světě. Není proto překvapením, že mají, jako jediný drahokam, klasifikaci nejvyššího stupně = 10. Ve šperkařství se používají drahokamy především s tvrdostí 7 a výše.

Prohlédněte si naši nabídku diamantů, barevných kamenů a šperků s diamanty. Pokud máte zájem o nějaký kousek, porozhlédněte se po naší burze. Třeba narazíte na ten pravý klenot pro vás.