Úvod / Informace / Popis, výskyt a imitace nejznámějších drahokamů / Safír
Index lomu: 1,758 – 1,780
Hustota: 3,9-4,05 g/cm3
Mohsova stupnice tvrdosti: 9
Krystalizace: klencová (trigonální) a tvoří bypiramidy a sloupce
Safír je korund, který je díky obsahu železa či titanu zbarven domodra. Safír se vyskytuje také v dalších barevných „fancy“ variacích, kde ovlivňují barvu další stopové prvky jako je chrom, měď nebo hořčík.: ČIRÝ SAFÍR, ŽLUTÝ SAFÍR, ZELENÝ SAFÍR, růžově-oranžový PADPARADSCHA SAFÍR. Jediná barva, kterou safír nemůže mít je červená, protože červené safíry nazýváme rubíny.
Nejkvalitnější a nejčistější safíry vznikají při metamorfóze, kdy dochází díky vysokým teplotám a tlakům ke změně fyzikálních vlastností. Tato přeměna dělá drahokam odolnější vůči opotřebení.
Především v Barmě a Srí Lance vznikají v mramorech ty nejkvalitnější safíry. V Kašmíru se objevují v rulových čočkách a méně kvalitní safíry, avšak stále ve šperkařské kvalitě, vznikající při magmatické krystalizaci v Thajsku či Kambodži.
Zajímavým optickým jevem, který se objevuje u safírů i rubínů je asterismus – Star effect.
Jedná se optický jev, kdy se světlo odráží od rutilových inkluzí a vytváří tak šesticípou hvězdu (inkluze jsou uspořádané a orientované ve třech různých směrech svírajících úhel 60 stupňů). Výjimečně vznikají také hvězdy čtyřcípé, dvanácticípé, osmnácticípé a dokonce i dvacetičtyřcípé hvězdy. Velmi vzácné jsou dvojhvězdy, dvě hvězdy vedle sebe, paralelní hvězda, atd.
Zcela běžně se na trhu objevují korundy tepelně ošetřené (heat treatment). Toto ošetření upravuje intenzitu barvy. Například barva modrých safírů může být zintenzivněna chemickou redukcí nebo naopak zesvětlena chemickou oxidací. Žluté a oranžové safíry pro jejich intenzivnější barvu stačí zahřát na teplotu 1500-1900°C. Toto ošetření snižuje cenu drahokamu.
Dalším procesem upravující kvalitu je vyplnění různých inkluzí a prasklin sklem (glass filled). Tato úprava už ovlivňuje čistotu drahokamů a musí být uvedeno v certifikátu. Tato informace výrazně ovlivňuje cenu.
Kvalita silně poprskaných a světlých rubínů může být upravena barvením (dyeing). Používá se červený olej, vosk, pryskyřice a jiné substance. Barva se může časem vytrácet.
Všechny laboratorní procesy upravující kvalitu, barvu nebo čistotu odhalí kvalifikovaný pracovník v gemologické laboratoři především pomocí mikroskopu. Pokud není kupující upozorněn na tyto úpravy snižující cenu drahokamu nebo není-li tato informace uvedena v certifikátu, dopouští se prodávající podvodného jednání.
Časté imitace: sklo, kubický zirkon, syntetický spinel.